Suszarki do rąk dla niepełnosprawnych

Montaż suszarek dla niepełnosprawnych, podobnie jak montaż pozostałych elementów wyposażenia łazienki, musi spełniać szereg wymogów. Toaleta dla niepełnosprawnych to pomieszczenie, z którego korzystają osoby o różnym stopniu niepełnosprawności, zarówno osoby na wózku inwalidzkim, jak również poruszające się o kulach. Jak wybrać i zamontować suszarkę do rąk, aby zapewnić maksymalny komfort wszystkim użytkownikom toalety dla niepełnosprawnych?

Suszarki do rąk dla niepełnosprawnych

Wysokość montażu suszarki

Projekt toalety dla niepełnosprawnych powinien uwzględniać różne potrzeby użytkowników. Przede wszystkim zazwyczaj jest to oddzielne pomieszczenie bez wydzielonej kabiny lub kabina większa niż standardowa, dzięki czemu umożliwia swobodne poruszanie się osobom na wózku inwalidzkim.

  • Maksymalny zasięg użytkownika WC na wózku inwalidzkim determinuje odległości poszczególnych sprzętów, w tym odległości od ścian bocznych. Minimalna odległość sprzętu od kąta łazienki to 50 cm. Tyle wystarczy, aby wygodnie stanąć z wózkiem naprzeciw umywalki czy suszarki do rąk.
  • Obowiązkowym elementem łazienki dla osób ze specjalnymi potrzebami są poręcze, które ułatwiają korzystanie z toalety także osobom starszym lub o czasowej obniżonej sprawności powstałej w wyniku choroby lub wypadku.
  • Istotne są również wysokości montażu urządzeń sanitarnych. Warto zauważyć, że wysokości te muszą zapewniać komfort zarówno osobom na wózku inwalidzkim, jak i osobom stojącym. Przyjmuje się, że optymalna wysokość montażu suszarki do rąk dla niepełnosprawnych to 80-100 cm.

Suszarki kieszeniowe dla niepełnosprawnych

Suszarki kieszeniowe raczej nie są odpowiednie do łazienek dla niepełnosprawnych. Trudno jest dobrać taką wysokość montażu, która pozwoli na wygodne korzystanie z suszarki zarówno osobom siedzącym, jak i stojącym. Za wysoki montaż sprawi, że osoba na wózku nie dosięgnie kieszeni. Natomiast zbyt niski montaż zmusi osoby stojące do schylania się. Chociaż suszarki kieszeniowe należą do nowoczesnych i wydajnych urządzeń, w łazience dla niepełnosprawnych mogą nie spełniać swojego zadania.

Jaką suszarkę wybrać?

Suszarka dla niepełnosprawnych powinna zapewniać użytkownikom komfort. W przypadku osób na wózku, nie sprawdzą się suszarki głośne. To, co można zaakceptować w pozycji stojącej, z głową nad suszarką, może być niekomfortowe dla osób siedzących na wózku z głową na poziomie suszarki. W tym wypadku lepiej zdecydować się na montaż cichych suszarek do rąk. Poziom hałasu generowany przez urządzenie powinien być jednym z ważnych kryteriów. Na rynku dostępne są modele, których głośność wynosi 63dB, co można porównać do warunków panujących w gwarnej restauracji.

Zarówno producenci, jak i projektanci ergonomicznych wnętrz wskazują na klasyczne suszarki, jako odpowiednie rozwiązanie do łazienki dla niepełnosprawnych. Zaleca się wybór suszarek z czujnikiem ruchu. Dzięki bezdotykowemu systemowi suszarka jest łatwo obsługiwana przez osoby niepełnosprawne, nie wymaga sięgania do włącznika.

Użytkownicy zwracają uwagę, że zbyt zbyt silny strumień powietrza wydmuchiwanego przez suszarkę powoduje dyskomfort u osób poruszających się na wózku. Krople wody z dłoni mogą być wtedy przenoszone na odzież oraz na twarz osoby na wózku. Aby zapobiec dyskomfortowi, lepiej zamontować suszarkę, która ma mniejszą prędkość powietrza. Jest to parametr często podawany przez producentów.

Jakie suszarki najlepiej sprawdzą się w toalecie dla niepełnosprawnych?

Do toalety dla niepełnosprawnych najlepsze będą klasyczne suszarki do rąk o mniejszym poziomie hałasu. Warto wybrać urządzenie w obudowie o zaokrąglonych bezpiecznych kształtach. Kluczowe znaczenie ma wysokość montażu nie tylko suszarki do rąk, ale i innych elementów wyposażenia, by osoby o ograniczonej sprawności ruchowej mogły z niej korzystać. Należy pamiętać, że osoby niepełnosprawne to nie tylko osoby poruszające się na wózku, ale także o kulach oraz osoby starsze lub chorujące.